×
خانه » توانبلاگ » بورس » انالیز تکنیکال » نمودارهای تحلیل تکنیکال از چه سخن میگویند ؟ ( درس ۱ )
26 نوامبر 2019

نمودارهای تحلیل تکنیکال از چه سخن میگویند ؟ ( درس ۱ )

نمودارهای تحلیل تکنیکال از چه سخن میگویند ؟ ( درس ۱ )
نمودارهای تحلیل تکنیکال از چه سخن میگویند ؟ ( درس ۱ )

نمودارهای تحلیل تکنیکال از چه سخن میگویند ؟ ( درس ۱ )

در مورد تحلیل تکنیکال در بورس، حرف‌های زیادی گفته می‌شود. هر کس سبک و شیوه خودش را دارد و بازارهای مالی و بورس و طلا و ارزش را با دیدگاه‌های خودش تحلیل می‌کند. از این به بعد، بر اساس الگوی آموزشی و محتواهای ارایه شده توسط Credit Suisse تلاش می‌کنیم مروری بر مفاهیم پایه تحلیل تکنیکال داشته باشیم.

تحلیل تکنیکال، بررسی رفتارهای بازار مالی است.

کسانی که از تحلیل تکنیکال برای بررسی بازارهای مالی استفاده می‌کنند، هر ساعت یا هر روز یا هر هفته، قیمت‌ها را بررسی می‌کنند و نمودار این تغییرات را ترسیم می‌کنند. به همین خاطر، لغت «نمودار» و «چارت» از کلمات اصلی مورد استفاده این تحلیل‌گران است.

در تحلیل فاندامنتال، تلاش می‌شود عوامل تاثیرگذار بر قیمت‌ها مورد بررسی قرار گیرد. اما در تحلیل تکنیکال، فقط به رفتار قیمتی و خروجی‌های بازار مالی توجه می‌شود.

کسانی که از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند، بر این باور هستند که
حتی اگر عوامل تاثیرگذار بر بازارهای مالی را بشناسیم و اطلاعات دقیق در مورد آنها داشته باشیم، نمی‌توانیم عکس‌العمل‌های بازار را به درستی و با دقت کافی پیش‌بینی کنیم.

موسسه Credit Suisse از تعبیر جالبی به نام Flavor of the day یا طعم روز استفاده می‌کند. اجازه دهید مثالی ایرانی را بررسی کنیم. اگر مذاکرات هسته‌ای در جریان باشد – که یک عامل فاندامنتال و بنیادی محسوب می‌شود – دانستن این مسئله (و حتی اخباری احتمالی از نتیجه) نمی‌تواند به طور دقیق مشخص‌کننده عکس‌العمل بازار بورس یا طلا باشد.

کافی است طعم آن روز، طعم رقابت‌های دو تیم فوتبال مطرح کشور باشد یا اینکه هنرمندی فوت کرده باشد، میزان اثرگذاری عامل بنیادی،‌ به وضوح تغییر می‌کند. مدافعان تحلیل تکنیکال ترجیح می‌دهند آن اخبارها را کنار بگذارند و به مشاهده‌ی رفتار بازار مشغول شوند. شاید دیدن رفتارهای این هیولای عظیم الجثه، بتواند قدمهای بعدی‌ و حرکت‌های بعدی‌اش را بهتر مشخص کند. تنها استثناء این وضعیت – در نگاه تحلیل‌گران تکنیکال – موارد بسیار بزرگ و خاص است. مثلاً اینکه این بار بر خلاف بیست بار گذشته، مذاکرات ایران تمدید نشود و توافق نهایی امضا شده یا بن‌بست نهایی اعلام گردد!

مشاهده‌ی چارت و نمودار قیمت‌ها می‌تواند خیلی جذاب باشد و ایده‌های زیادی برای ما ایجاد کند. چارت‌ها در اکثر مواقع ساختار فرکتالی دارند. اگر با مفهوم فرکتال‌ آشنا نیستید کلیپ کوتاه زیر را نگاه کنید:


 

 

 

ساختارهای فرکتالی، ساختارهایی هستند که اگر روی آنها Zoom کنید و در مقیاس دیگری آن را مشاهده کنید، مجدداً همان شکل کلی را می‌بینیم. به عبارت دیگر اگر نمودار بالای صفحه نمودار قیمت یک سهم یا نمودار قیمت طلا یا مس در بازارهای جهانی یا نمودار قیمت یورو به دلار باشد، اگر تاریخ را از زیر نمودار و اعداد را از کنار نمودار برداریم، نمی‌توان گفت که این تغییرات مربوط به یک ساعت هستند یا یک روز یا یک هفته یا یک ماه.

می‌توان گفت: چارت قیمت‌ها، منعکس کننده‌ی Mood و حال و هوای بازار است و نه عوامل فاندامنتال و بنیادین.

به همین دلیل می‌توان گفت: تحلیل تکنیکال، تحلیل روانشناختی توده‌ی مردم است و با توجه به همین امر، آن را در حوزه مالی رفتاری طبقه‌بندی می‌کنند و نه تحلیل‌های مالی و اقتصادی.

 

کسانی که در حوزه تحلیل فاندامنتال کار می‌کنند، به رابطه علت و معلول بین «عوامل بنیادین» و «قیمت‌ها» باور دارند. به معنای اینکه خبرهای بنیادین مثبت،‌ قیمت‌ها را بالا می‌برند و خبرهای بنیادین منفی، قیمت‌ها را پایین می‌آورند. اما مروری کوتاه به تغییرات قیمت در بازارهای مالی سراسر جهان نشان می‌دهد که این رابطه در مقاطع زمانی محدود و افق زمانی کوتاه مدت برقرار است.

واقعیت این است که مهم‌ترین خبر بنیادین برای فردای  بازارهای سرمایه، رفتار دیروز و امروز بازارهای سرمایه است. بسیار پیش می‌آید که در یک بازار راکد، قیمت سهام بدون دلیل مشخص شروع به رشد می‌کند (نقطه B در نمودار بالا)‌ و از سوی دیگر در بازاری که همه‌ی اوضاع و شاخص‌ها خوب هستند و بازار رو به رشد است، شاخص قیمت سهام دچار افت می‌شود (نقطه A در نمودار بالا).  به نظر می‌رسد که روند فاندامنتال گاهی حتی چند ماه از رفتار بازار عقب می‌افتد. شبیه همین ماجرا را در بررسی رابطه بین سوددهی شرکت‌ها و قیمت سهام آنها در بازار هم می‌توان مشاهده کرد.

ترس تا حرص

کافی است خودمان را بشناسیم. خیلی زود دانش بازار سهام را هم کسب خواهیم کرد! احساسات و باورهای شخصی افراد بسیار بیشتر از چیزی که فکر می‌کنند روی تصمیم‌های آنها در بازار سهام تاثیر می‌گذارد.

ما در Credit Suisse سالهای سال با متخصصان پول و بازار سرمایه کار کردیم و فهمیدیم که آنها هم به اندازه یک سرمایه‌گذار تازه کار، تحت تاثیر رفتارهای جمعی قرار می‌گیرند و اشتباه‌های احساسی می‌کنند. آنها عموماً از آدمهای معمولی خیلی مطلع‌تر بودند، اما این کمک نمی‌کرد که تصمیم‌های سود‌ده تری برای ما بگیرند!

المان‌های احساسی در تصمیم ‌گیری انسانها از ترس تا حرص، تاثیر بسیار بیشتری بر رفتار بازار سهام دارند.

 

در درس دوم،  نقش این احساسات را در شکل ‌گیری روندها در بازارهای مالی،‌ به صورت جدی‌تر بررسی می‌کنیم.

Series Navigation<< آنالیز تکنیکال یا فاندامنتال (بنیادین) ؟احساسات در تغییرات نمودار قیمت بازار سهام ( درس ۲ ) >>

بتوان

بتوان ، فضایی است برای دانلود رایگان (فایل های استوک ، پروژه های ویدیویی ، دوره های آموزشی آنلاین و...) بتوان ؛ بستری است برای توانمندی...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *