×
خانه » توانبلاگ » بورس » انالیز تکنیکال » شکل گیری خطوط روند و افق زمانی در نمودارهای تکنیکال
06 دسامبر 2019

شکل گیری خطوط روند و افق زمانی در نمودارهای تکنیکال

هر وقت راجع به یک سوال و چالش یا یک پاسخ و راهکار صحبت می‌کنیم، بلافاصله باید در مورد افق زمانی آن هم صحبت کنیم.

در بحث سرمایه گذاری و تحلیل بنیادین و تحلیل تکنیکال بازار هم، واژه‌هایی مانند کوتاه مدت (Short-Term) و میان مدت (Mid-Term) و بلندمدت (Long-Term) زیاد به کار برده می‌شوند. اما معنای کوتاه مدت و میان مدت و بلندمدت در بازارهای بورس و سایر بازارهای مالی چیست؟

 

اگر کسی به ما گفت که «خوب است سرمایه ‌های خودت را به دلار تبدیل کنی چون می‌گویند که دلار گران می‌شود»، بدیهی و منطقی است که بلافاصله باید بپرسیم: «در چه بازه‌ی زمانی؟ آیا فردا گران خواهد شد؟ یا منظورت این است که طی سه ماه یا شش ماه یا یک سال آینده، ارزش ریال در برابر دلار سقوط خواهد کرد؟». اگر مطلب مربوط به سفته بازی و سفته بازان را مطالعه کرده باشید، مشاهده کرده‌اید که نقش‌های مختلف در بازار ارز و سهام و … وجود دارد.

 

 

برای کسی به سفته بازی در بورس مشغول است، ممکن است در یک معامله خاص، «سه روز» به معنای افق زمانی بلندمدت باشد. اما برای یک شرکت سرمایه گذاری که به صورت تخصصی در حوزه‌ی سیمان یا خودرو فعالیت می‌کند، ممکن است یک سال، «افق زمانی کوتاه مدت» در نظر گرفته شود.

 

طبیعی است که هر سرمایه گذاری با توجه به افق زمانی مد نظر خود، روندهای متفاوتی را به عنوان روندهای کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت در نظر بگیرد. معمولاً به روندهای بلندمدت، Primary Trends (روندهای اولیه) و به روندهای میان مدت Secondary Trends (روندهای ثانویه) هم گفته می‌شود. روندهای بسیار کوتاه مدت را Minor Trends (روندهای جزئی) هم می‌نامند.

 

 

به بازار سکه بهار آزادی در ایران دقت کنید.

 

برای کسانی که مثل من و شما که ممکن است سکه را به عنوان یک نوع سرمایه گذاری خریداری کرده و نگهداری کنیم،‌ روند بلند مدت شاید یک یا دو سال باشد. روند میان مدت احتمالاً در افق زمانی سه تا شش ماه معنا پیدا می‌کند و روندهای کوتاه مدت در حد هفته معنا پیدا می‌کنند.

اما برای کسی که در این بازار به خرید و فروش سکه مشغول است، احتمالاً افق زمانی بلندمدت به معنای یک یا دو هفته، میان مدت به معنای یک یا دو یا سه روز و روند کوتاه مدت در حد ساعت، معنا پیدا می‌کند.

اما مستقل از اینکه روندها را در چه افق زمانی شکل می‌گیرند، بحث خطوط مقاومت و خطوط حمایت همچنان قابل بررسی است.

Credit Suisse تعریفی بسیار ساده شده اما کاربردی را برای بررسی روندها مطرح می‌کند:

 

روند افزایشی روندی است که در آن، هر بار قله‌ (یا نقطه ماکزیمم) جدیدی بالاتر از قله‌ (یا نقطه ماکزیمم) قبلی ایجاد شود. یا اینکه هر بار دره (یا نقطه مینیمم) جدید، نسبت به دره‌ی (یا نقطه مینیمم)‌ قبلی، در موقعیت بالاتری باشد.

 

 

با تعریفی مشابه می‌توان گفت:

 

روند کاهشی روندی است که در آن، هر بار قله (یا نقطه ماکزیمم) جدید، پایین‌تر از قله‌ (یا نقطه ماکزیمم) قبلی باشد. یا اینکه هر بار دره (یا نقطه مینیمم) جدید، نسبت به دره‌ (یا نقطه مینیمم)‌ قبلی، در موقعیت پایین‌تری قرار بگیرد.

 

حالا خط مقاومت، خطی است که قله‌ها را به هم وصل می‌کند و خط حمایت،‌ خطی که مینیمم ها را به یکدیگر متصل می‌کند.

 

در تعریفی که Credit Suisse ارائه می‌دهد می‌گوید: کسی که به صورت تکنیکال کار می‌کند باید با مراجعه به گذشته بازار، برای خودش تعریفی برای خط روند و شکسته شدن آن پیدا کند. این تعریف می‌تواند به یکی از دو شکل زیر باشد:

 

 

تعریف بر اساس زمان:

 اگر قیمت سهم دو روز (یا گاهی سه روز یا …) زیر خط حمایت بسته شود یا دو روز (یا سه روز یا …) بالای خط مقاومت بسته شود، می‌توان فرض کرد که خط روند شکسته شده‌است. برای کسی که به صورت روزانه سفته بازی می‌کند ممکن است این دو یا سه روز به دو یا سه ساعت تبدیل شود. برای فرد دیگری هم ممکن است به دو یا سه ماه افزایش یابد. اما مهم تعریف یک استاندارد ثابت با مراجعه به روند گذشته تغییرات است.

تعریف بر اساس درصد:
اگر قیمت سهمی یک درصد (و شاید در بعضی سهم‌ها دو درصد یا بیشتر) بالاتر از خط مقاومت یا پایین‌تر از خط حمایت بسته شود، میتوان فرض کرد که خط روند شکسته شده است.

از درس اول تحلیل تکنیکال به خاطر داریم که مهم‌ترین دلیل تعریف این شاخص‌ها و اعداد، حذف عامل احساسی در تصمیم گیری است. اثر حذف این عامل، مهم‌تر از وسواس بیش از حد در تعیین بازه‌های زمانی فوق و درصدهای مربوط به خطوط روند است.

Series Navigation<< روانشناسی خطوط مقاومت و حامی در نمودارهای تکنیکال ( درس ۳ )سرمایه گذاری و سوالهای کلیدی قبل از آن >>

بتوان

بتوان ، فضایی است برای دانلود رایگان (فایل های استوک ، پروژه های ویدیویی ، دوره های آموزشی آنلاین و...) بتوان ؛ بستری است برای توانمندی...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *