×
خانه » توانبلاگ » بورس » انالیز تکنیکال » روانشناسی خطوط مقاومت و حامی در نمودارهای تکنیکال ( درس ۳ )
03 دسامبر 2019

روانشناسی خطوط مقاومت و حامی در نمودارهای تکنیکال ( درس ۳ )

روانشناسی خطوط مقاومت و پشتیبان در نمودار

 

بیایید به یک داستان فرضی فکر کنیم. فرض کنید گروه بتوان یک خودرو به نام TAV531 تولید کرده و در روزهای نخست، آن را به قیمت یکصد میلیون تومان می‌فروشد. عده‌ی کمی این خودرو را می‌شناسند و بعد از مدتی که مشخص شد کیفیت این خودرو خوب است، به دیگران توصیه می‌کنند و نهایتاً پس از چند ماه، تعداد زیادی از مردم، خودرو TAV531 سوار می‌شوند.

 

حالا فرض کنیم که ما تصمیم بگیریم به دلیل وجود تقاضا، خودرو خودمان را گران کنیم. از همان شیوه رایج قیمت گذاری خودرو در کشور هم استفاده می‌کنیم. چند موتورسوار به نمایشگاه‌ها و خیابان‌ها می‌فرستیم و می‌بینیم که قیمت معاملات خیابانی چقدر است و تا چه حد می‌توان قیمت این خودرو را افزایش داد. فعلاً هم که از همه به صورت علی‌الحساب پیش پرداخت می‌گیریم و اینجا خیلی هم رایج نیست که قیمت نهایی را در هنگام فروش اعلام کنیم. پس دستمان در تعیین قیمت باز است!

 

روانشناسی خطوط مقاومت و پشتیبان در نمودار

به تدریج قیمت خودروی ما، افزایش می‌یابد. هم اکنون قیمت به ۱۴۰ میلیون تومان رسیده و از آنجا که تولید خودرو TAV531 محدود است، مردم تصمیم می‌گیرند برای خرید خودرو سفارش بگذارند و بعداً آن را در بازار آزاد بفروشند.

حالا TAV531 وسیله‌ای برای ایاب و ذهاب نیست. بلکه به یک ابزار سرمایه گذاری تبدیل شده.

اما این بازی تا ابد ادامه پیدا نمی‌کند. به تدریج در رسانه‌ها نقد می‌نویسند که مثلاً قیمت صد و هفتاد میلیون تومان دیگر خیلی برای این خودرو زیاد است و اگر قرار است چنین پولی داده شود، می‌توان به سراغ گزینه‌های بهتر رفت.

عده‌ای از همکاران نامهربان ما هم، به تدریج این خبر را منتشر می‌کنند که بسیاری از خودروها، آماده‌ی تحویل است و اگر ناگهان این حجم تقاضا تحویل داده شود ممکن است قیمت در بازار افت کند. چون همه آماده‌ی گرفتن و فروش هستند.

پس قیمت خودرو TAV531 دیگر با شتاب سابق رشد نمی‌کند و فرض کنیم کم کم در حول و حوش قیمت ۱۷۰ میلیون تومان متوقف می‌شود. حالا بازار TAV531 به سه بخش تقسیم می‌شود:

بخش اول آنها که هنوز در مورد خرید یا عدم خرید تصمیم نگرفته‌اند و منتظرند روند بازار را ببینند.

بخش دوم آنها که زمانی که TAV531 خیلی ارزان بود، آن را خریده‌اند و حالا که رشد متوقف شده، احساس می‌کنند بهتر است آن را بفروشند.

بخش سوم کسانی که در قیمت بالا مثلاً ۱۶۵ میلیون تومان، خریداری کرده‌اند. آنها نمی‌توانند بپذیرند که خودرو گران‌تر از این نمی‌شود. ضمن اینکه معامله خودرو خود هزینه‌های جانبی دارد و فروختن به قیمتی نزدیک به خرید، نه تنها سود ندارد بلکه زیان هم محسوب می‌شود.

 

روانشناسی خطوط مقاومت و پشتیبان در نمودار

گروه اول که مردد هستند و احتمالا در خرید تردید خواهند داشت. گروه دوم، عرضه‌ی خودرو خود را شروع می‌کنند و به همین دلیل، قیمت خودرو کاهش می‌یابد. عمده‌ی گروه سوم احتمالاً فعلاً در حال مقاومت در برابر وسوسه‌ی فروش هستند و اصرار دارند به خودشان و دیگران بقبولانند که این تغییرات موقتی است.

فرض کنیم در این شرایط قیمت کاهش یابد و به ۱۴۰ میلیون تومان برسد. فعلاً خود گروه بتوان، عرضه‌ی خودرو ندارد و به سبک متعارف، منتظر می‌ماند تا با توجه به اوضاع بازار، در این مورد تصمیم بگیرد. تعداد زیادی از مردم هستند که این خودرو را با قیمت ۱۴۰ میلیون تومان خریداری کرده‌اند. وقتی قیمت تا این حد پایین آمد، آنها حاضر به فروش نخواهند بود.

مدتی خودرو TAV531 روی قیمت ۱۴۰ میلیون تومان متوقف می‌شود. حالا گروه خریداران مردد، به نتیجه می‌رسند که این خودرو از این پایین‌تر نمی‌آید. از طرفی معتقدند که این خودرو ممکن است گران هم بشود و سابقه نشان داده که تا ۱۷۰ میلیون تومان افزایش قیمت داشته. پس تصمیم می‌گیرند این خودرو خریداری نمایند.

از بین خریداران بدشانس ۱۷۰ میلیونی هم، آنها که به سرمایه‌ گذاری خود باور نداشته‌اند یا فرصت بهتری برای سرمایه گذاری داشته اند در فاصله‌ی همین ۱۷۰ تا ۱۴۰ میلیون، خودرو خود را فروخته‌اند. احتمالاً کسانی مانده‌اند که نگاهشان چندان نگاه اقتصادی و سرمایه‌گذاری نیست. آنها نمی‌خواهند به قیمتی کمتر از قیمت خرید، خودروشان را بفروشند. حالا توقف کاهش قیمت و افزایش جزیی دوباره، آنها را امیدوار کرده که اگر مدتی صبر کنند دوباره می‌توانند لااقل به قیمت خرید، خودروشان را بفروشند (کم هستند انسانهایی که به خاطر بیاورند که ۱۷۰ میلیون تومانی که یک سال در انتظار بازگشت باشد، دیگر ۱۷۰ میلیون تومان نمی‌ارزد!).

 

روانشناسی خطوط مقاومت و پشتیبان در نمودار

دوباره قیمت افزایش خواهد یافت. اما می‌توانید حدس بزنید که این بار خیلی از ۱۷۰ میلیون تومان بالاتر نخواهد رفت. چون کسانی که نگاه سرمایه گذاری دارند، با مراجعه به خاطرات خود، به یاد می‌آورند که این محدوده‌ی قیمت، دفعه‌ی پیش، شکسته شده و دوباره سقوط کرده است. پس کمی زودتر یا کمی دیرتر و به هر حال در محدوده‌ی قیمت قبل عرضه افزایش می‌یابد و خودرو ما، دوباره کاهش قیمت پیدا می‌کند.

حالا به این نکته دقت کنید:

در تمام این ماجرا، کمتر کسی می‌پرسد که ارزش واقعی این خودرو چقدر است و مثلاً قیمت تمام شده آن چقدر بوده است. اگر کسی به شما بگوید که نگران نباشید. من می‌دانم که اگر قطعات این خودرو را خرد کنید و بفروشید، دویست میلیون تومان پول به دست می‌آید. بعید است این تحلیل تاثیری روی تصمیم شما بگذارد. یا اینکه کس دیگری بگوید تمام قطعات این خودرو روی هم، پنجاه میلیون تومان هم نمی‌ارزد و گروه بتوان، به دلیل دوستان مهربانی که در ساختار قدرت دارد، توانسته‌ است چنین قیمتی را برای عرضه‌ی محصول خود در نظر بگیرد. آیا باز هم روی خرید شما تاثیر دارد؟ احتمالاً نه.

حالا بهتر می‌شود فهمید که چرا وقتی به مردم بگویید که فلان شرکتی که سهم آن به صد تومان رسیده، اگر زمینش به تنهایی فروش برود، بیشتر از اینها می‌ارزد. اما باز هم این تحلیل، رغبت زیادی در مردم برای خرید سهم ایجاد نمی‌کند! یا وقتی که مسئولین رسماً مصاحبه می‌کنند و می‌گویند قیمت سهام این شرکت یا این صنعت، به شکل حبابی افزایش یافته و قیمت واقعی این نیست و ما نگران کسانی هستیم که روی این سهم سرمایه گذاری می‌کنند باز هم، تغییر چندانی در رفتار مردم حاصل نمی‌شود.

آیا همیشه این روند به وجود می‌آید؟ خیر!

وقتی راجع به رفتار انسانها حرف می‌زنیم، هر اتفاقی ممکن است بیفتد. آنچه اینجا گفتیم، یک سناریو است که به نظر محتمل می‌آید و شاید خیلی از ما، شبیه آن را تجربه کرده‌ایم.

اما یک نکته‌ی مهم وجود دارد:

 

روانشناسی خطوط مقاومت و پشتیبان در نمودار

به همین دلیل است که وقتی قیمت‌ها بالا می‌روند و هر بار با رسیدن به سقف مشخصی، کاهش پیدا می‌کنند می‌شنویم که می‌گویند: قیمت به خط مقاومت یا Resistance Line  رسیده است:

 

روانشناسی خطوط مقاومت و پشتیبان در نمودار

در همین نمودار بالا، می‌توانید خطی افقی در پایین نمودار ترسیم کنید و نقاط حداقل را روی آن قرار دهید. به قول تحلیل گران تکنیکال، در این حالت خط حمایت یا Support Line ترسیم شده است.

خطی نامرئی که معمولاً از قیمت حمایت می‌کند و اجازه نمی‌دهد که بیشتر از آن سقوط کند.

البته به خاطر داشته باشیم که گاهی اوقات این سقف‌ها و کف‌های روانی به تدریج تغییر می‌کنند. به نمودار قیمت طلا در شش ماه پایانی دوهزار و چهارده میلادی که ما آن را از این سایت برداشته‌ایم  نگاه کنید (معاملات عمده طلا / دلار به ازاء هر گرم)

 

روانشناسی خطوط مقاومت و پشتیبان در نمودار

در درس بعدی، خواهیم دید که خطوط مقاومت و حمایت، همه جا هم مصداق ندارند و از آنها چه چیزهایی را می‌توان آموخت و در چه مواقعی باید از آنها صرف نظر کرد.

 

Series Navigation<< احساسات در تغییرات نمودار قیمت بازار سهام ( درس ۲ )شکل گیری خطوط روند و افق زمانی در نمودارهای تکنیکال >>

بتوان

بتوان ، فضایی است برای دانلود رایگان (فایل های استوک ، پروژه های ویدیویی ، دوره های آموزشی آنلاین و...) بتوان ؛ بستری است برای توانمندی...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *