×
خانه » توانبلاگ » بورس » انالیز تکنیکال » تحلیل تکنیکال درس ۵: شاخص میانگین متحرک MA
12 دسامبر 2019

تحلیل تکنیکال درس ۵: شاخص میانگین متحرک MA

شاخص میانگین متحرک MA

اگر قبل از شروع این درس از تحلیل تکنیکال، درسهای استعاره ای برای درک شاخص‌ها و نیز تقسیم بندی انواع شاخص‌ها را مطالعه نکرده‌اید، لطفاً قبل از مطالعه ادامه این مطلب، دو درس اشاره شده را مطالعه فرمایید.

شاخص میانگین متحرک MA

در این مرحله از آشنایی با تحلیل تکنیکال، می‌خواهیم برخی از متداول‌ترین شاخص‌های تحلیل تکنیکال را مرور کنیم. شاخص های تکنیکال، معیارهای عددی هستند که هر کدام به صورت فرمولی خاص از ترکیب پارامترهای مختلف بازار،‌ حاصل می‌شوند. عموم شاخص‌های تکنیکال بر روی قیمت معاملات تمرکز دارند.

 

ساختن شاخص، کار پیچیده‌ای نیست و هر کسی می‌تواند هر شاخصی که دلش می‌خواهد را بسازد. به عنوان مثال، ما می‌توانیم شاخصی به نام شاخص بتوان مطرح کنیم و آن را به صورت زیر تعریف نماییم:

شاخص بتوان =

(قیمت امروز سهم الف + دو برابر قیمت دیروز سهم ب + هفت و نیم برابر قیمت سه هفته پیش سهم ج)  تقسیم بر (میانگین قیمت سهم الف و ب)

 

تعریف کردن یک شاخص به همین سادگی است. به خاطر همین است که در تقسیم بندی انواع شاخص‌ها اشاره کردیم که یک مدیر، همه دقیقه‌های تاخیر کارکنانش را با هم جمع می‌زند و به عنوان یک شاخص مورد بررسی قرار می‌دهد.

آنچه مهم است مفید بودن یک شاخص است. شاخص تکنیکال مفید، شاخصی است که بتواند به تحلیل روند بازار کمک بهتری کرده و ابزاری مناسب برای ارزیابی تصمیم‌های معاملاتی باشد.

 

هر یک از تحلیلگران تکنیکال بنا به سابقه و تجربه و دغدغه‌های خود، ممکن است شاخص‌هایی را متناسب با روحیه خود و هدف‌های سرمایه‌گذاری خود و شناختی که از بازار دارند تعریف کنند و مورد استفاده قرار دهند. اما برخی شاخص‌ها هستند که در میان عموم تحلیل گران تکنیکال، فراگیر هستند و به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در این درس و چند درس آتی، به مرور برخی از این شاخص‌ها می‌پردازیم.

نخستین شاخصی که به بررسی آن می‌پردازیم، میانگین متحرک یا Moving Average است. میانگین متحرک همیشه با یک بازه‌ی زمانی تعریف می‌شود. به عنوان مثال، می‌توانیم بگوییم: میانگین متحرک حقوق من در پنج سال اخیر.

در جدول زیر حقوق فرضی یک نفر طی ده سال متوالی نشان داده شده است. این فرد در سال ۱۳۸۳ ماهیانه دویست هزار تومان حقوق می گرفته و تا سال ۱۳۹۳ حقوق دریافتی او به تدریج تا دو میلیون و دویست هزار تومان افزایش یافته است.

 

شاخص میانگین متحرک MA

 

اگر ما بخواهیم میانگین متحرک پنج ساله‌ی حقوق ماهیانه‌ی او را ترسیم کنیم، باید در هر سال، میانگین حقوق پنج سال اخیرش را محاسبه کنیم. به همین دلیل اگر اطلاعاتی از حقوق فرد در قبل از سال ۱۳۸۳ نداشته باشیم، عملاً میانگین متحرک را تنها می‌توانیم از سال ۱۳۸۷ محاسبه کنیم (که در آن، حقوق ماهیانه طی پنج سال اخیر کاملاً مشخص است).

شاخص میانگین متحرک یک شاخص بسیار ساده و واضح است که از نام آن هم می‌توان تعریفش را درک کرد. میانگین متحرک از جنس میانگین است. اما میانگینی که در طول زمان حرکت می‌کند و پا به پای ما جلو می‌آید.

در متن‌‌های تحلیل تکنیکال به جای میانگین متحرک، گاهی از نام انگلیسی آن یعنی Moving Average و گاهی از مخفف انگلیسی آن یعنی MA استفاده می‌شود.

مهم‌ترین کاربرد میانگین متحرک، حذف خطاهای ذهنی و ایجاد شهود بهتر نسبت به روند تغییرات قیمت یک سهم است. فرض کنید شرکتی به نام بتوان در بورس اوراق بهادار حضور دارد و قیمت سهم آن طی پنجاه روز معاملاتی اخیر به شکل زیر تغییر کرده است:

 

شاخص میانگین متحرک MA

 

الان سوال مشخص این است که روند رشد این شرکت چگونه بوده است. آیا این شرکت، گزینه خوبی برای یک سرمایه گذاری کوتاه مدت است یا خیر؟

نگاه کردن به نمودار فوق و تفسیر آن، ممکن است کمی تابع قضاوت‌های شخصی باشد. در لحظه‌ی اول نوسان زیاد به نظر می‌رسد. با کمی تامل بیشتر به نظر می‌رسد که روند در کل مثبت بوده است. با نگاهی به میانه نمودار به نظر می‌رسد که این سهم، مدت زیادی تقریباً متوقف بوده است.

حالا بیایید فرض کنیم که افق زمانی مورد نظر ما برای سرمایه گذاری روی بتوان، در حد ده روز است. با این فرض، میانگین متحرک قیمت ده روزه اخیر سهم بتوان را محاسبه و ترسیم کنیم (از روز دهم شروع می‌کنیم و هر روز، میانگین قیمت ده روز اخیر بتوان را روی نمودار علامت‌گذاری می‌کنیم):

 

شاخص میانگین متحرک MA

 

با نگاه به نمودار بالا، قضاوت کمی ساده‌تر است. اگر افق دید سرمایه گذاری ما ده روزه باشد (الان می‌خواهیم سهم را بخریم و طی ده روز آینده یا کمی زودتر یا دیرتر بفروشیم یا اینکه الان سهم را داریم و می‌خواهیم ببینیم که الان بفروشیم یا برای فروش آن حدود ده روز صبر کنیم؟) به نظر می‌رسد که میانگین متحرک قیمت سهم بتوان، رو به بهبود است و اگر بخواهیم تمام تصمیم خود را به همین یک شاخص متکی کنیم (که قطعاً توصیه نمی‌شود) به نظر می‌رسد روند نزولی قیمت سهم،‌ متوقف شده و الان اوضاع رو به بهبود است.

حالا فرض کنیم که افق زمانی ما بیست روزه باشد. یک بار دیگر، نمودار میانگین متحرک بیست روزه را ترسیم می‌کنیم:

 

شاخص میانگین متحرک MA

 

همانطور که می‌بینید به نظر می‌رسد در روزهای اخیر، روند رشد قیمت متوقف شده و به نظر نمی‌رسد که بهبود خاصی قابل انتظار باشد.

اگر بخواهیم تمام تصمیم خود را به همین یک شاخص متکی کنیم (که همچنان هم توصیه نمی‌شود) به نظر می‌رسد نباید در افق بیست روزه انتظار تغییرات جدی از قیمت سهم داشت.

همانطور که از درسهای اول تحلیل تکنیکال به خاطر دارید، هدف از تحلیل تکنیکال انجام معجزه‌ای در سرمایه گذاری و بورس و بازارهای مالی نیست. بلکه کاهش سهم خطاهای انسانی و خطاهای احساسی در تحلیل و ارزیابی شرایط موجود است.

میانگین متحرک به عنوان یکی از ساده‌ترین شاخص‌ها، در این زمینه می‌تواند کمک خوبی محسوب شود. در درس‌های آینده به شاخص‌های جدی‌تر و پیچیده‌تر و نحوه تحلیل و استفاده از آنها خواهیم پرداخت.

ضمناً از هم اکنون به عنوان یک قرارداد برای استفاده از نمادها، هر جا که از میانگین متحرک صحبت کنیم از MA استفاده می‌کنیم و تعداد روزهای آن را بلافاصله بعد از MA می‌آوریم. بنابراین MA9 یعنی میانگین متحرک ۹ روزه.

Series Navigation<< سرمایه گذاری و سوالهای کلیدی قبل از آن

بتوان

بتوان ، فضایی است برای دانلود رایگان (فایل های استوک ، پروژه های ویدیویی ، دوره های آموزشی آنلاین و...) بتوان ؛ بستری است برای توانمندی...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *