×
خانه » توانبلاگ » بورس » انالیز تکنیکال » احساسات در تغییرات نمودار قیمت بازار سهام ( درس ۲ )
27 نوامبر 2019

احساسات در تغییرات نمودار قیمت بازار سهام ( درس ۲ )

احساسات در تغییرات نمودار قیمت بازار سهام

در درس اول تحلیل تکنیکال ، با هم از ویژگی‌های انسانها و صفات آنها و تاثیری که احساسات انسانی بر روی تصمیم‌های اقتصادی ما دارند،‌ سخن گفتیم. دیدیم که Credit Suisse اعلام می‌کند که اگر عملی و کاربردی نگاه کنیم، اکثر سرمایه گذاران دقیقاً برعکس چیزی که منطق حکم می‌کند رفتار می‌کنند.

ترس تا حرص

منطق حکم می‌کند که زمانی که یک سهم ارزان است آن را بخریم و وقتی گران شد آن را بفروشیم. ولی ما، وقتی سهمی ارزان شد، باور و اعتقاد خود را به آن از دست می‌دهیم و در خریدنش تردید می‌کنیم.

زمانی که سهم گران شد و به شدت رشد کرد و صف‌های خرید برایش تشکیل شد، با هیجان و اطمینان، به سراغ آن سهم می‌رویم و روی آن سرمایه گذاری می‌کنیم.

«ترس از دست دادن» در هنگام سقوط قیمت‌ در بازارهای سرمایه وجود ما را فرا می‌گیرد و «حرص به دست آوردن» در اوج قیمت‌ها در بازارهای سرمایه به سراغ ما می‌آید. نمودار زیر به خوبی می‌تواند این فضا را برای شما ترسیم کند:

 

نقش احساسات در تغییرات نمودار قیمت بازار سهام

کسی که بتواند «روحیه و حال و هوای عموم سرمایه گذاران» را درک کند و مخالف آن حرکت کند، می‌تواند در بازارهای سرمایه انسان موفقی باشد.

به عبارتی، باید «ریسک اقتصادی» را از «ریسک احساسی» تفکیک کنیم.

ریسک اقتصادی چیزی است که بر اساس اصول و منطق و تحلیل روند بازار قابل استخراج و محاسبه است و ریسک احساسی، صرفاً ناشی از حس خوب یا بدی است که از یک تصمیم در ذهن ما به وجود می‌آید.

 

اگر ریسک اقتصادی را کنار بگذاریم و اجازه دهیم ریسک احساسی بر آن غالب شود

همان چیزی پیش می آید که عموما در بازار سرمایه می بینیم

حرص و خوش بینی انگیزه خرید می شود و ترس و بدبینی عاملی برای فروش

 

هدف از یادگیری تحلیل تکنیکال ، استفاده از روش‌های مکانیکی و کاهش سهم احساس انسانها در تحلیل روند تغییر قیمت‌ها در بازارهای مختلف است.

قبل از اینکه وارد بحث اصلی شویم، باید قراردادهای خود را در زمینه ترسیم نمودارهای قیمت، همینجا با یکدیگر مشخص و قطعی کنیم. ما عموماً تلاش می‌کنیم نمودارهای مورد استفاده‌مان تا حد امکان به دو شکل خطی و میله‌ای محدود باشد. این دو شکل در میان انواع نمودارها از جمله فراگیرترین شیوه‌های ترسیم نمودار در فضای بازار بورس و سهام و مبادلات ارزی هستند.

 

نقش احساسات در تغییرات نمودار قیمت بازار سهام

در سمت راست، شکل متعارف نمودار تغییرات قیمت را می‌بینیم.

این نمودار می‌تواند مربوط به تغییر قیمت یک سهم در طول روز، یا تغییر قیمت یک سهم در طول یک ماه یا سال باشد. معمولاً وقتی نمودار قیمت سهام به صورت روزانه ترسیم می‌شود، از قیمت سهام در پایان روز استفاده می‌شود. حتماً در خاطر داریم که نمودار خطی سمت راست می‌تواند تغییر ارزش یورو در برابر دلار یا هر نوسان دیگری دربازار ارز را هم نمایش دهد.
در سمت چپ یک شکل ساده از نمودار میله‌ای نشان داده شده است. معمولاً وقتی از قیمت سهام حرف می‌زنیم، در هر روز چهار قیمت مورد توجه قرار می‌گیرد:
قیمت باز شدن سهم یا قیمتی که بازار با آن شروع به کار کرده یا Opening Price
قیمت بسته شدن سهم یا قیمتی که معاملات بازار با آن به پایان رسیده یا Closing Price
حداکثر قیمتی که سهم در آن روز معامله شده یا Highest Price
حداقل قیمتی که سهم در آن روز معامله شده یا Lowest Price
نهایتاً قیمت سهام با استفاده از نمودار میله‌ای چیزی شبیه نمودار زیر خواهد بود:

 

نقش احساسات در تغییرات نمودار قیمت بازار سهام

ما یکی از این میله‌ها را به صورت مستقل ترسیم کردیم تا بتوانیم بهتر آن را ببینیم.
در نمونه‌ای که ما از تصویر جدا کردیم، نشان داده شده که سهم در یک روز مشخص، با قیمت ۱۰۰۰ تومان باز شده و در طول روز در حداقل خود به ششصد تومان و در حداکثر خود به هزار و صد تومان رسیده ودر پایان روز آخرین معامله ۷۰۰ تومان بوده و نماد بسته شده است.
در درس بعدی، وارد بحث روندها و افق سرمایه گذاری در تحلیل تکنیکال خواهیم شد

Series Navigation<< نمودارهای تحلیل تکنیکال از چه سخن میگویند ؟ ( درس ۱ )روانشناسی خطوط مقاومت و حامی در نمودارهای تکنیکال ( درس ۳ ) >>

بتوان

بتوان ، فضایی است برای دانلود رایگان (فایل های استوک ، پروژه های ویدیویی ، دوره های آموزشی آنلاین و...) بتوان ؛ بستری است برای توانمندی...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *