×
خانه » توانبلاگ » بورس » انالیز تکنیکال » آنالیز تکنیکال یا فاندامنتال (بنیادین) ؟
26 نوامبر 2019

آنالیز تکنیکال یا فاندامنتال (بنیادین) ؟

 

آنالایز تکنیکال یا فاندامنتال (بنیادین) ؟

در میان بسیاری از کسانی که در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند، «آنالیز تکنیکال» و «آنالیز فاندامنتال یا بنیادی» یکی از بحث‌ها و چالش‌های روزمره است.

گاهی چنان در مورد تفاوت این دو بحث می‌شود که گفتگو شکل «تعصب‌های مذهبی» را به خود می‌گیرد!

 

کسانی که پیرو مکتب آنالیز تکنیکال هستند، معتقدند «همه اطلاعات مهم بازار در قیمت‌ها و حجم معاملات منعکس شده» و «اگر بخشی از اطلاعات خود را در قیمت نشان نمی‌دهد، عملاً برای فعالان بازار ارزش ندارد».

پیروان مکتب تکنیکال بیش از هر چیز به «نمودارها» کار دارند. برای آنها مهم نیست که نموداری که به آنها نشان می‌دهید مربوط به نرخ دلار به یورو باشد یا قیمت سهام سرمایه‌گذاری ملت.

 

آنها بر اساس شاخص‌های مختلفی که در اختیار دارند و با تکیه بر افت و خیزهای نمودار (شاخص حمایت، شاخص مقاومت، شاخص فرکتالی، شاخص میانگین متحرک، نوار بولینگر و …) می‌کوشند روند و میزان تغییرات نمودار را برآورد کنند.

در طرف مقابل، علاقمندان به مکتب «آنالیز بنیادین» قرار دارند.

 

این افراد بر روی «اطلاعات مالی شرکت‌ها» تمرکز دارند. «ترازنامه»، «حساب سود و زیان»، «جریان وجوه نقد»، «EPS» و «DPS» از جمله فاکتورهایی هستند که برای آنالیز‌گران فاندامنتال مهم هستند.

پیروان مکتب فاندامنتال، معتقدند که «تکنیکال کارها»، به جای «نوشتن مار» برای مردم مار «می‌کشند» و به هر حال بازار بورس را جز با اطلاعات مالی نمی‌توان آنالیز و مدیریت کرد و …

 

آنالایز تکنیکال یا فاندامنتال

کدامیک از این دو گروه به واقعیت نزدیک‌ترند؟ در بازار ایران کدام نوع آنالیز می‌تواند سودآورتر باشد؟

برای تفکیک بهتر دو روش، شاید مناسب باشد که بین واژه‌ی «معامله» و «سرمایه‌گذاری» تفاوت قائل شویم. معنی معامله این است که یک دارایی را بیشتر از قیمت خرید و ترجیحاً بیشتر از قیمت روز بازار، به طرف مقابل بفروشم.

اما سرمایه‌گذاری به معنای این است که من با بررسی دقیق فرصت‌ها و تهدید‌های موجود برای یک سهم و برآورد مسیر آتی آن با توجه به قوت‌ و ضعف‌های شرکتی که برگه‌ی سهام متعلق به اوست، تصمیم بگیرم که مالک بخشی از آن «سازمان» شده و یا مالکیت آن سازمان را (سهام شرکت)‌ در ازاء دریافت پول به فرد دیگری واگذار کنم.

 

برای کسی که به «بازار سهام» به عنوان «بازار معامله» می‌اندیشد، آنالیز تکنیکال می‌تواند بسیار مفید و اثربخش باشد. اما برای کسی که این بازار را بازار سرمایه‌گذاری می‌داند، آنالیز فاندامنتال، امنیت ذهنی و شفافیت تصمیم‌گیری بیشتری را به همراه خواهد داشت.

طبیعی است که بحث افق زمانی را هم نباید فراموش کرد. اطلاعات مالی شرکت‌ها در بهترین حالت نیز در هر فصل منتشر می‌شوند. پس برای کسی که صرفاً از آنالیز فاندامنتال استفاده می‌کند و تصمیم به معامله‌‌های چند روزه یا چند هفته‌ای گرفته است، عملاً اطلاعات بنیادی (نظیر ترازنامه و حساب سود و زیان و …) چندان به کار نخواهد آمد.

 

همچنان که کسانی که در بورس «سرمایه‌گذاری» می‌کنند و افق زمانی بسیار طولانی در نظر دارند، عملاً آنالیز‌های تکنیکال و جمع و تفریق‌ها و محاسبات چندان کمکی به بهبود تصمیم‌گیری نخواهد کرد.

فاکتور دیگری که می‌تواند مشخص کند که کدام نگرش برای آنالیز بازار سرمایه مفید است، میزان «جو روانی» و «فضای احساسی» حاکم بر بازار است.

فضای احساسی باعث می‌شود که سهامداران نسبت به ارزش واقعی (حسابداری) یک سهم یا حتی نسبت به کل بازار، بسیار مثبت نگر یا بسیار بدبین باشند.

در چنین شرایطی اطلاع از وضعیت یک شرکت «روی کاغذ و در کنار دفاتر و اسناد حسابداری»، نمی‌تواند هیچ کمکی به اتخاذ تصمیم درست در حوزه خرید یا فروش سهام بنماید.

از سوی دیگر در بازارهایی که به بلوغ کافی رسیده‌اند و بحران‌های بیرونی متعدد یا شدید برای آنها متصور نیست، محاسبه قیمت سهام و تصمیم‌گیری در حوزه خرید یا فروش، می تواند کاملاً بر اساس روش‌های حسابداری صورت پذیرد.

 

بنابراین تصمیم‌گیری در خصوص انتخاب روش تکنیکال یا فاندامنتال، در پاسخ به چند سوال مشخص می‌شود:

۱) استراتژی من «معامله» است یا «سرمایه گذاری»؟ 

۲) افق زمانی مورد نظر من برای انجام معاملات کوتاه است یا بلند؟

۳) فضای عمومی جامعه و جو حاکم بر بازار به چه شکلی است؟ 

 

آیا فضای جامعه منطقی است؟ یا فضای احساسی (مثبت یا منفی) روی تمام معاملات و قیمت‌گذاری‌ها و ارزیابی وضعیت موجود و وضعیت احتمالی آینده، سایه انداخته است؟

 

با وجودی که طرفداران هر یک از دو مکتب «فاندامنتال» و «تکنیکال»، به سختی حاضر هستند که «ارزش و کارکرد» مکتب دیگر را بپذیرند،‌ اما واقعیت این است که به کارگیری هر دو دیدگاه به صورت همزمان و بسته به شرایط، بهترین روشی است که می‌تواند سود احتمالی را افزایش و ریسک تصمیم‌گیری‌ها را نیز کاهش دهد.

در صورتی که تمایل دارید از طریق یک مقاله‌ی معتبر، با مفاهیم اولیه‌ی آنالیز تکنیکال آشنا شوید، مطلب زیر که توسط Credit Suisse نوشته شده است می‌تواند مفید باشد:

آموزش گرافیکی مفاهیم آنالیز تکنیکال – کردیت سوییس (۳۴ صفحه – انگلیسی)

  • %post_title_linked%
Series Navigationنمودارهای تحلیل تکنیکال از چه سخن میگویند ؟ ( درس ۱ ) >>

بتوان

بتوان ، فضایی است برای دانلود رایگان (فایل های استوک ، پروژه های ویدیویی ، دوره های آموزشی آنلاین و...) بتوان ؛ بستری است برای توانمندی...

2 پاسخ به “آنالیز تکنیکال یا فاندامنتال (بنیادین) ؟1 min read

  1. احسان گفت:

    بخاطر مطالب مفید شما هر هفته به وب سایتتان سر میزنم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *